Neplaťte, pokud nechcete aneb jaké jsou skutečné poplatky za zápis SRO do rejstříků?

3 dny poté, co se v obchodním rejstříku objevilo nové SRO, které jsme pro klientku zakládali, nám od ní přišel e-mail:

Dobrý den,
dnes mi pošta doručila dopis od fy Informatik se složenkou na 2.777 Kč, coby náklady na zápis do Rejstříku obchodu a živností.
Protože jste mne na tento úkon se sólo platbou neupozornila, tak se ostražitě ptám, zda je to v pořádku a mám to zaplatit… Dopis a složenku pro ilustraci vkládám do přílohy tohoto mejlu.

Nebyla zdaleka první, která takový dopis dostala. S fascinující rychlostí po zápisu firmy do obchodního rejstříku. Obdobné dopisy dostávají i podnikatelé čerstvě zaregistrovaní jako OSVČ. Není to pravidlem, ale není to jen občasná výjimka.

Jaká byla naše odpověď?

Hezký den,

v žádném případě neplatit, roztrhat. To nemá vůbec nic společného s veřejnými registry.

Po pravdě, byla tam ještě další věta s expresivně zabarveným výrazem (nicméně slušným) a informace o tom, že jde o soukromou, těžko říct jak funkční databázi.

Proč neplatit a proč jde o nefér nabídku?

Samo o sobě není na možnosti nechat zapsat svoji firmu do veřejně přístupné databáze nic špatného. Ale:

 • Bylo by dobré, kdyby měla nějakou přidanou hodnotu a pouze neopisovala údaje z obchodního rejstříku, které si může každý kdykoli zdarma najít na oficiálních stránkách anebo často jen zadáním do vyhledávače. Navíc, pokud bude v seznamu u firmy ohledně předmětu podnikání uvedeno jen “výroba, obchod a služby neuvedené v přílohách 1 až 3 živnostenského zákona”, moc potenciálních klientů to zřejmě nepřitáhne.
 • Nabídka by se neměla tvářit, jako že jde o nějakou povinnost související se vznikem nové společnosti nebo OSVČ. Zhruba v polovině textu dopisu sice je věta: “Tento formulář je výlučně nabídkou na uzavření smlouvy o registraci podnikatelského subjektu.”, nicméně většina obeslaných v hustě psaném textu, formulovaného velmi oficiálně, větu buď přehlédne, anebo jim z kontextu (formy i stylu) vůbec nepřipadne, že nejde o nějaký další veřejný rejstřík, kam se po zahájení podnikání prostě musí napsat.
 • Nabídka by měla obsahovat informace o tom, co vlastně za uhrazenou cenu dostanete a další podmínky poskytování této služby. Jediným vodítkem je odkaz na webové stránky uvedený v hlavičce dokumentu. Ovšem tam se jen dozvíte, že si za 3.200 Kč můžete objednat CD-ROM s daty. Raději asi bez dalšího komentáře…
 • Nabízející společnost by měla být reálně kontaktní, zejména v okamžiku, kdy těm, kteří původní “nabídku” neprokoukli a přiloženou složenku zaplatili jako další nutný náklad, kterému se zřejmě při založení společnosti nelze vyhnout, přijde (asi po roce) další složenka. V tom okamžiku teprve nastává pátrání… Řešili jsme již také tuto situaci v kanceláři, bez jakékoli reakce z druhé strany, nicméně oficiální reakce z advokátní kanceláře zřejmě způsobila aspoň to, že nepřišla žádná další urgence platby ani žádná další složenka.

Jaké jsou skutečně nutné (povinné) poplatky spojené se založením SRO?

 • ODMĚNA NOTÁŘE – jinak než formou notářského zápisu není možné zakladatelský dokument SRO sepsat. Zvolíte-li “jednoduchý zakladatelský dokument”, kde jsou jen úplně základní údaje o SRO (ty, co vidíte zapsané v obchodním rejstříku), tak se i u notáře – plátce DPH vejdete do necelých 5.000 Kč. Pokud budete chtít v zakladatelském dokumentu řešit i další záležitosti (upravit něco výhodněji než je v zákoně, mít kmenové listy, různé druhy podílů atd.), tak počítejte s částkou od 5.000 Kč + DPH (záleží na hodnotě základního kapitálu SRO) a pokud chcete, aby SRO (toto s podrobnějším zakladatelským dokumentem) notář i zapsal do obchodního rejstříku (což doporučuji, nemusíte se bát, jestli jste na něco nezapomněli, notář to zkontroluje a zpravidla zajistí zápis během jednoho, dvou dní, na soudě čekáte déle), tak ještě 1.300 Kč + DPH za tzv. podkladový notářský zápis. Pokud se formulář pro rejstříkový soud vyplníte a na soud podáte sami, včetně všech nutných příloh, pak oněch 1.300 ušetříte.
 • POPLATKY ZA OVĚŘOVÁNÍ PODPISŮ A VÝPISY Z REJSTŘÍKU TRESTŮ A KATASTRU NEMOVITOSTÍ – pokud si SRO zakládáte sami (což jednoduše zvládnete třeba s naším návodem), tak budete ověřovat podpis na čestném prohlášení každého jednatele, souhlasu majitele nemovitosti, kde bude mít SRO sídlo (každý podpis 30 Kč) a obstaráte si výpis z rejstříku trestů (100 Kč) a výpis z katastru nemovitostí na sídlo (100 Kč za první stránku, 50 Kč za případnou každou další). Veškeré tyto dokumenty a ověření podpisu můžete domluvit buď přímo s notářem (připočítejte si k cenám u plátců DPH, u výpisu z katastru je naopak i vícestránkový jen za 100 Kč + DPH).
 • POPLATEK ZA OHLÁŠENÍ ŽIVNOSTI NEBO VYŘÍZENÍ JINÉHO OPRÁVNĚNÍ K PODNIKÁNÍ – za živnost (i pokud jich naráz budete mít více) je to 1.000 Kč, totéž např. ohlášení podnikání v oblasti zemědělské výroby. U jiných činností je nutné si předem zjistit u příslušného úřadu nebo profesní komory.
 • SOUDNÍ POPLATEK ZA ZÁPIS SRO DO OBCHODNÍHO REJSTŘÍKU – platí se pouze u SRO, které má podrobnější zakladatelský dokument, ne jen ten se základnímu údaji. Pokud zápis necháte provést přímo notáře, je soudní poplatek 2.700 Kč. Pokud si budete podávat návrh na zápis k rejstříkovému soudu sami, je to 6.000 Kč (i proto se vyplatí to nechat na notáři…).

Jiné než výše uvedené poplatky se vznikem SRO spojené povinně nejsou.

Samozřejmě, pokud se nechcete obstaráváním všeho potřebného sami zabývat a pověříte vyřízením některou ze společností se tím zabývající anebo advokáta, přistoupí ještě odměna za jejich služby. A ta se na trhu může hodně lišit. V naší advokátní kanceláři například klientům za založení “jednoduchého” SRO na klíč účtujeme 8.500 Kč plus 21 % DPH. V této částce je již zahrnuta jak odměna notáře, tak poplatek za ohlášení živnosti.

Jediné, co musíte v takovém případě pro založení SRO sami udělat, je vytisknout a ověřeně podepsat námi připravené dokumenty, poslat nám je poštou (nebo předat osobně) a založit pro SRO účet v bance a složit tam základní kapitál. Když se hodně zadaří, dá se to stihnout i během jediného dne. Jako třeba v tomto případě.

A závěr?

Ne každý dokument, který vypadá jako výzva ke splnění zákonem dané povinností, je opravdu takovou výzvou. Zvlášť v počátcích podnikání buďte obezřetní než zaslanou složenku (protože ta k výzvě bývá připojena) zaplatíte.

Na druhou stranu určitě nepodceňte vyzvednutí přístupových údajů do datové schránky, které Vám během pár dní po zápisu SRO do obchodního rejstříku přijdou poštou. Schránku co nejdřív zaktivujte a do 15 dnů od vzniku SRO (zapsání do obchodního rejstříku) pošlete právě přes datovou schránku registraci na finanční úřad. 🙂

Komentáře

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů

 • PRÁVNÍ NEWSLETTER pro SRO a podnikání

  KAŽDÝ TÝDEN PRAKTICKY ZPRACOVANÉ 1 HLAVNÍ TÉMA PRO VAŠE PODNIKÁNÍ A RYCHLE POUŽITELNÉ UŽITEČNÉ PRÁVNÍ A DAŇOVÉ TIPY. (Zadaný e-mail použije správce, JUDr. Monika Bakešová, IČ: 64820955 pouze pro zasílání Newsletteru - každé úterý. Pravidla zpracování osobních údajů najdete v patičce stránky.)

 • TAHÁK PRO ZALOŽENÍ S.R.O.

  STÁHNĚTE SI KONTROLNÍ SEZNAM ÚDAJŮ A DOKUMENTŮ, BEZ KTERÝCH S.R.O. NEZALOŽÍTE. (Zadaný e-mail použije správce, JUDr. Monika Bakešová, IČ: 64820955 pouze pro zaslání Taháku. Pravidla zpracování osobních údajů najdete v patičce stránky.)

 • Nejnovější příspěvky
 • Mějte aktuality i na FB