Chcete přibrat parťáka do podnikání? Rozdělte svůj obchodní podíl.

Výchozí situace – SRO s jediným společníkem

Pokud jste zatím ve svém SRO sami, tedy jako jediný společník, můžete další osobu (fyzickou i právnickou) přibrat jako nového společníka jednoduše. Můžete klidně přibrat i společníků víc. Nebudete k tomu potřebovat žádné složité dokumenty a nebudete muset zajišťovat ani sepis notářského zápisu.

To ovšem platí pouze v případě, že jste nevyužili možnosti při založení SRO nastavit výši základního kapitálu na pouhou 1 Kč. Každý společník se totiž na základním kapitálu musí podílet aspoň jednou korunou českou. A pokud je celý základní kapitál jen 1 Kč, tak není co dělit. Takže v tomto případě byste nejdřív museli navýšit základní kapitál, a to už se bez notářského zápisu (a pár tisícovek za jeho sepsání) neobejde.

Přesně toto je jeden z důvodů, proč svým klientům při zakládání SRO onu symbolickou jednu korunu rozmlouvám a doporučuji na začátku vložit aspoň tisícovku anebo raději tisícovek několik, tak aby se základní kapitál dal dobře dělit na 2, 3 nebo 4 díly.

Postup jediného společníka pro rozdělení podílu a převod částí na nové společníky

Pokud jste jediný společník = vlastníte podíl ve výši 100 % na základním kapitálu a základní kapitál jsou aspoň 2 Kč, můžete rozhodnout o tom, že svůj podíl rozdělíte na 2 stejné podíly a ten jeden nově vzniklý někomu prodáte nebo darujete. Protože jste zatím jediný společník, logicky k tomu nepotřebujete souhlas nikoho dalšího.

Můžete úplně jednoduše s budoucím dalším společníkem (nebo společníky, pokud máte základní kapitál aspoň 3 Kč) uzavřít smlouvu o převodu podílu. Ve smlouvě v úvodní části popíšete podíl na společnosti (uvést firmu, IČ, sídlo, zápis do veřejného rejstříku a označení podílu tak, jak je uvedené v obchodním rejstříku). Dále uvedete, že jste se rozhodli svůj podíl rozdělit na např. 3 podíly, a to podíl č. 1 o velikosti XX %, kterému odpovídá vklad ve výši XXX Kč, podíl č. 2 o velikosti YY %, kterému odpovídá vklad ve výši YY Kč a podíl č. 3 o velikosti Z %, kterému odpovídá vklad ve výši Z Kč. Potom ujednáte na koho (jméno, příjmení, datum narození, adresa anebo firma, IČO, sídlo u společníka – právnické osoby) ten který podíl převádíte (jeden si necháte pro sebe, pokud chcete nadále zůstat společníkem). Domluvíte výši převodní ceny (nemusí vůbec odpovídat výši vkladu), pokud nejde o darování, a její splatnost a způsob úhrady. Smlouvu všichni podepíšete a podpisy necháte ověřit (aspoň na výtisku, který budete posílat na rejstříkový soud).

Jeden stejnopis smlouvy je potřeba doručit společnosti a nechat si to na smlouvě potvrdit. Reálně stačí, když jednatel (i když je to stejná osoba jako dosavadní jediný společník) na smlouvu pod podpisy smluvních stran napíše, že za společnost převzal dne … a připojí svůj podpis (není nutné ověřovat).

Potom stačí už jen vyplnit interaktivní formulář návrhu na zápis změn do obchodního rejstříku a jako jeho přílohu dát smlouvu s ověřenými podpisy a potvrzením o doručení společnosti. Soudní poplatek činí 2.000 Kč a lze vylepit kolky přímo na návrh anebo poslat na účet soudu (doporučuji si platební údaje zjistit přímo telefonátem na soud).

Návrh můžete doručit z datové schránky SRO (jednatel nemusí v tomto případě fyzicky podepisovat) anebo poslat klasickou poštou, eventuálně donést do podatelny příslušného rejstříkového (krajského) soudu. Na vytištěném formuláři musí jednatel svůj podpis ověřit.

Komentáře

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů

  • PRÁVNÍ NEWSLETTER pro SRO a podnikání

    KAŽDÝ TÝDEN PRAKTICKY ZPRACOVANÉ 1 HLAVNÍ TÉMA PRO VAŠE PODNIKÁNÍ A RYCHLE POUŽITELNÉ UŽITEČNÉ PRÁVNÍ A DAŇOVÉ TIPY. (Zadaný e-mail použije správce, JUDr. Monika Bakešová, IČ: 64820955 pouze pro zasílání Newsletteru - každé úterý. Pravidla zpracování osobních údajů najdete v patičce stránky.)

  • TAHÁK PRO ZALOŽENÍ S.R.O.

    STÁHNĚTE SI KONTROLNÍ SEZNAM ÚDAJŮ A DOKUMENTŮ, BEZ KTERÝCH S.R.O. NEZALOŽÍTE. (Zadaný e-mail použije správce, JUDr. Monika Bakešová, IČ: 64820955 pouze pro zaslání Taháku. Pravidla zpracování osobních údajů najdete v patičce stránky.)

  • Nejnovější příspěvky
  • Mějte aktuality i na FB